TEST UPGRADE FORA
LINK NA VLAKNO TOŤ

Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96 - HOTOVO

Moderator: Fito

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Jano 100 » 04 Feb 2015 22:08

Pôjdu ešte dve a po nalepení bočníc na všetko ešte jedna. Pozri sa do ostatných mojich lodí, vždy to tak robím. Dnes dám fotky z druhej, a zajtra z tretej.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Jano 100 » 04 Feb 2015 23:45

Tu je nalepená druhá vrstva spodnej časti obšívky - fotky pred a po výbruse. Použil som pásiky výkresu o šírke 5 mm. Potom som to natrel duvilaxom, nechal vyschnúť a dnes nalepil tretiu vrstvu. Nalepenie prvých dvoch vrstiev mi trvalo dokopy tri hodiny, nalepenie tretej takisto tri ( fotky zajtra ).

Jano




Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Tomáš | 53
Posts: 270
Name: Tomáš
Location: V. Kapušany

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Tomáš » 05 Feb 2015 09:19

Oveľa lepšie vyzerá. A ešte sa spýtam Duvilax je lepší ako Herkules na také väčšie plochy?

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Jano 100 » 05 Feb 2015 17:55

Duvilax a Herkules je skoro to isté a podľa mojich skúseností majú úplne rovnaké vlastnosti.

Nalepená je tretia a posledná časť obšívky. Teraz je to OK. Môžem pokračovať s bočnicami.

Jano

Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Jano 100 » 07 Feb 2015 19:41

Bočnice sú nalepené, ako som spomínal, rozdelil som ich na 2 časti + 2 časti pomocné ( je lepšie oblúky dolepiť, ako sa s tým trápiť na prvýkrát ). Vyrobil som ich pomocou šablóny, ktorú som si nakopíroval z povrchu skrz priesvitný papier. Výšku bočníc som naniesol podľa plánov. Už to chytá tvar lode :bad smile:
Na to pôjde ešte štvrtá vrstva obšívky, ktorá schová všetky spoje.
Chýba ešte kus obšívky pod prednou nástastavbou, ktorú som pred chvíľou odtrhol a idem ju prerobiť :victory:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Jano 100 » 09 Feb 2015 19:59

Finál nalepený, a obrúsený/ pretretý, korma dokončená, vnútro vyfóliované. Pásiky kartónu som neznásilňoval, jednoducho som to urobil tak, ako to robia niektorí drevení modelári ( viď prvé fotky ). Trup je teraz neskutočne pevný.
Posledný polep trval cca 1,5 hodiny - pozrel som jeden film na dvd. Vyrobil som aj novú podlahu prednej nástavby.
Včera som ešte stihol narezať pásiky fólie, a o chvíľu idem vyrábať drevo :victory:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Tomáš | 53
Posts: 270
Name: Tomáš
Location: V. Kapušany

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Tomáš » 10 Feb 2015 10:01

Ide ti to rýchlo a dobre.Keby si nenalepil tú fóliu a natrel by si tie pásiky aj tak by to vyzeralo veľmi dobre. :victory:

slawomir kromer | --
Posts: 50
Name: slawek

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby slawomir kromer » 11 Feb 2015 21:10

bardzo ładnie Ci wychodzi ten modelik

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Jano 100 » 11 Feb 2015 23:44

slawomir kromer: Vďaka Slawku. A to je ešte len začiatok :wink:

Tomáš: díky. A čo sa týka natierania, radšej ostanem verný fóliám. Už som si zvykol. A nemaj obavy, o chvíľu spomalím. :bad smile:

Ešte k tomu, prečo s s tým tak piplám:
1. takto so si to vymyslel :bad smile:
2. chcem vždy docieliť maximálne pevný trup a maximálne presné zakrivenia
3. a to najdôležitejšie nakoniec - pod fólie musí byť trup absolútne presný a hladký. Fólie po nalepení fénujem - lepidlo sa nataví, čím sa fólia dokonale prilepí - ale aj dokonale skopíruje povrch. Akákoľvek jamka alebo hrboľček bude vidieť.

Fóliovanie je skoro na konci, chýba už len korma a obe strany pod prednou nástavbou, ktoré som ( vrátane podlahy ) dnes nalepil. Bude nasledovať retuš na zvýraznenie dosák - teraz to pôsobí jednoliato - náter spodnej časti a madlá.
Už to vyzerá ako loď :victory: :victory: :victory: Základ pre plachetnicu je hotový, ostatné je brnkačka.

Jano


Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Trak-Tor | 54
2K+
Posts: 3784
Name: Juraj
Location: Bratislava
Contact:

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Trak-Tor » 12 Feb 2015 09:58

Paráda! :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Return to “Námorná technika // Watercrafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests