Page 11 of 13

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 18 Jan 2021 09:42
by Saskardin
A potom, že chlapi štopkajú neradi :-D

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 18 Jan 2021 18:11
by Jano 100
Vďaka páni :big smile:

Ešte som musel natiahnuť pár laniek ( na ktoré ma upozornil Ab Hoving, sám som si ich nevšimol, hoci o nich viem :bad smile: ), a stále sa pracuje na dokončovaní.

Jano

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 21 Feb 2021 19:23
by Jano 100
Dokončeno jest :victory:

Trvalo to s prestávkami skoro päť rokov, ale predsa len som stavbu dotiahol do úspešného konca. Ako už kdesi bolo spomínané, trup a jeho výbavu vyrobíte pomerne rýchlo, po niekoľkých modeloch to už máte v rukách.
Tá najväčšia habaďúra u plachetníc začne s tým, čo vlastne ani papierom nie je, ale čo robí plachetnicu plachetnicou. Dosť času som strávil skúmaním, odkiaľ, kam a kade vlastne ktoré lanko ide a kam smeruje. . Nedá sa to urobiť len tak, a čím viac modelov za sebou máte, tým viac si to komplikujete. Však to poznáte.Teraz to už mám tak v hlave, že už to momentálne viem skoro naspamäť :dhh: Ale však ja to aj tak zabudnem, a potom sa budem vraciať k ( nielen ) vlastným fotkám :wink:
Aj tak nie je všetko tak, ako by som si to predstavoval, ale chyby robíme, pretože sa na nich potom učíme.

Vďaka vám všetkým za komentáre a podporu.

Tu sú finálne fotky.

Jano








Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96 HOTOVO

Posted: 21 Feb 2021 20:01
by Trak-Tor
Gratulujem!
Paráda!
:)

Keď som bol malý, občas som sa čudoval, prečo tie vlajky vejú dopredu... :beat plaster:
A rád by som vedel/videl, ako sa to všetko ovláda.
Lebo vo filmoch len zakričia "Rozvinúť plachty!", maníci vylezú hore, rozviažu štyri špagáty a je to...
:victory:

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96 HOTOVO

Posted: 21 Feb 2021 21:14
by orech
Gratuluji :victory: Je to krásná práce.

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96 HOTOVO

Posted: 22 Feb 2021 00:28
by martin1807
Skvelá práca. Vlastne ako aj všetky tvoje ostatné plachetnice. :wink: To lanovie, je niečo čo asi nikdy nepochopím. :haha: Toľko trpezlivosti a tak skvelo zvládnuté.
Gratulujem k dokončeniu. :victory:

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 22 Feb 2021 16:54
by iconmaster
Nedá sa to urobiť len tak, a čím viac modelov za sebou máte, tým viac si to komplikujete. Však to poznáte.
súhlas
Teraz to už mám tak v hlave, že už to momentálne viem skoro naspamäť :dhh: Ale však ja to aj tak zabudnem, a potom sa budem vraciať k ( nielen ) vlastným fotkám :wink:
neni si s tým sám, dôverne poznám
Aj tak nie je všetko tak, ako by som si to predstavoval, ale chyby robíme, pretože sa na nich potom učíme.
takisto môžem len súhlasiť..

Gratulujem k dokončeniu diela, je to veľká paráda a bolo príjemné sledovať jeho vznik. :victory:

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96 HOTOVO

Posted: 22 Feb 2021 20:01
by Jano 100
Vďaka páni :wink:

Spomínate tuná lanovie.

Tuná to vysvetľuje bývalý kurátor Rijksmuseum v Holandsku Ab Hoving:

https://shipsofscale.com/sosforums/thre ... 634/page-4

Preklad v skratke - je to veľmi jednoduché:
1. Lanovie pevné - všetko čo drží sťažne pokope
2. Lanovie pohyblivé - časť, s ktorou ovládate rahná ( pre neznalých - to, na čom visia plachty )
3. Lanovie pohyblivé - časť, s ktorou ovládate plachty.

A je to.

Takže pre človeka znalého je to jednoduché, ako facka. A ja, už po toľkých modeloch, som do toho pozeral a skúmal čo kde ako, asi viac ako pol roka, pretože aj keď máte plány, aj tak vám stále čosi nesedí. Aj tak to nie je dokonalé :beat plaster:

Jano

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96 HOTOVO

Posted: 22 Feb 2021 20:31
by petopato
Takto sa majú stavať loďky, gratulujem majster lodičkár :wink: :victory:

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96 HOTOVO

Posted: 23 Feb 2021 11:34
by Fito
Jano super!
Veľmi dobre to vyzerá, je vidieť že už máš prax, s každou loďkou to je lepšie a lepšie.

Na čo ďaľšie sa môžme tešiť ?