TEST UPGRADE FORA
LINK NA VLAKNO TOŤ

Pokec

marcello | 34
Posts: 410
Name: Marcel
Location: KE

Re: Pokec

Postby marcello » 31 Oct 2018 20:02

Zdravím všetkých.

nedávne skupinové zbierky ma vyprovokovali viac premýšľať nad jednou myšlienkou, ktorá mi síce dlho v hlave vŕtala, ale nikdy som ju veľmi nebral vážne ..... až doteraz. Rozhodol som sa, že si kúpim prvého poliaka!

A preto vzniká otázka, na ktorú je asi nemožné nájsť odpoveď, ale aj tak to skúsim - Poraďte mi aký model, respektíve vydavateľstvo je najvhodnejšie pre vstup do sveta poľských stavebných postupov.

Viem, s touto otázkou z času na čas niekto na fóre príde a väčšinou dostane odpoveď - nejakú mašinku. Ale je tu jeden problém, s ktorým si asi u časti modelárskeho publika nespravím reklamu. Ja vyslovene nemám rád železničnú techniku, čiže týmto smerom by som nešiel.
Hľadám niečo rozsahom menšie, asi skôr niečo hranatejšie (lietadlá nie, ich krivky a prechody trupu na krídlo, toho sa bojím, ešte som stále zhrozený zo svojho výtvoru Spitfire-a z MegaGraphic) a to je asi tak všetko čo môžem povedať. Mám voľný dosť podlhovastý priestor na komode, čiže do hry by mohla ísť aj teoreticky nejaká menšia loď (samozrejme žiadne Fuso alebo Bismarck). Zelenina, automobily, architektúra, lode, možno stavby......čo z toho by ste vedeli doporučiť?

Ja viem, nie je to práve najjednoduchšie zadanie, ale tých modelov je tak veľa a času tak málo :)

User avatar
iconmaster | 37
Last man standing
Posts: 7647
Name: Peter Jankovič
Location: Želiezovce
Contact:

Re: Pokec

Postby iconmaster » 31 Oct 2018 20:20

Hlavne nieco rozsahovo mensie, aby si v prvom rade skusil, ako sa lepi polsky model. Bez chlopni, s podlepovanymi dielmi, rebrovanim.
Podla mna bude jednoduchsie, ak si sam vyberies z ponuky vydavatelstiev zopar modelov a tak sa spytas, co by ini odporucali. Mozno niektore modely nemusia byt az take presne, a pod. a zbytocne by ta odradili od lepenia dalsich.

xavi | --
Posts: 157

Re: Pokec

Postby xavi » 31 Oct 2018 20:30

Ak hladas nieco rozsahovo mensie tak sa skus pozriet na lietadla od KEL. Rozsahovo a cenovo je to niekde na urovni ABC ale je to pekne na oboznamenie sa s polskou skolou lepenia bez chlopni. A hlavne nebude ta boliet penazenka ked nieco pokazis. Co sa tyka lodiciek tak JSC vydava slavne lode v 1:400 mierke. Mali by byt jednoduchsie ako tie od halinskeho.

User avatar
toudi_sk | --
Krotiteľ textúr
Posts: 12948
Name: Milan
Location: u susedky
Contact:

Re: Pokec

Postby toudi_sk » 31 Oct 2018 20:32

načo hneď vyhadzovať peniaze za komerčný model? ak chceš skúsiť "poľskú" školu, zlep si nejaký free model z fóra :wink:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
[b]na mierku sa nestažuje, mierka sa mení[/b] a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku
[align=right][url=http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=15&t=3725&p=70971#p70971]pár pomôcok[/url][/align]

User avatar
Fito | 51
Admin
Posts: 5579
Name: Fito
Location: Na východ od Blavy
Contact:

Re: Pokec

Postby Fito » 31 Oct 2018 20:42

Alebo siahni po free poliakoch, napríklad vďačný model na začiatok je podľa mňa FREE prives od Renova model:
Stiahnuť si ho môžeš tu :
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Má to dokopy 4 strany dielov, to na začiatok isto stačí...

Tuto to staval jeden šikulák :
http://www.papermodelers.com/forum/armo ... raz-4.html


Image
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

User avatar
petopato | 55
12 násobný gulášmajster!
Posts: 4445
Name: Peter Židuliak
Location: Šahy
Contact:

Re: Pokec

Postby petopato » 31 Oct 2018 21:00

Áno, aj na Slovensku ho už minimálne jeden šikovníček zlepil: http://www.papermodelers.sk/viewtopic.p ... =75#p77420 :victory:

User avatar
Sumec | 33
Posts: 850
Name: Adam
Location: Trenčín

Re: Pokec

Postby Sumec » 31 Oct 2018 21:37

Neviem ti presne poradiť čo tak na začiatok z poliakov. Asi najlepšie bude keď si prejdeš eshopy predajcov a ak sa ti bude nejaký model pozdávať, tak isto nájdeš na internete nejaké stavby daného modelu a už posúdiš sám či to zvládneš či nie, prípadne ti poradíme mi.
Zo zeleniny by som možno skôr išiel do nejakej kolesovej technicky, lebo také pásy na tanku vedia byť dobrá otrava a mohlo by ťa to znechutiť hneď na začiatku. Ale niektoré modely tankov majú na výber aj jednoduché pásy z jedného kusu alebo zložitejšie po článkoch.
Napríklad ja som začal s týmto free modelom tanku T-80, ktorý nie je zložitý ani na stavbu ani na tvarovanie lebo je hranatý a je tam dosť podliepania kartónom aj lepenia natupo, tak by si túto techniku osvojil. A navyše ak niečo pokazíš, tak len vytlačíš znova dané dieli :P Model už neni dostupný na oficiálnej stránke ale keďže je free tak by som ti ho mohol poslať.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

marcello | 34
Posts: 410
Name: Marcel
Location: KE

Re: Pokec

Postby marcello » 31 Oct 2018 23:10

Ďakujem za množstvo odpovedí.

Asi skutočne bude najlepšie pár dní prehľadávať poľské obchody a vybrať si pár finalistov, z ktorých si niečo vyberiem, či už sám alebo dám na rady (a reporty) ostatných.

Nešiel by som do free modelov, lebo ich momentálne nemám kde tlačiť (farebne) a farbiť ich celé od základu nie je môj štýl.

Ale určite dám vedieť, čo som si vybral. Už len si nájsť potom čas na lepenie......

User avatar
majos | 51
Posts: 927
Name: Marian
Location: Planeta Zem. So vsetkymi pros and cons.

Re: Pokec

Postby majos » 02 Nov 2018 23:38

Gitarista z Chiki-liki by sa spytal, su tu ňaki bajkeri?

https://www.pinkbike.com/news/day-4-pho ... fUctL38uwQ


Je neuveritelne, kam to az doslo. Aj fotky prenadherne.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

marcello | 34
Posts: 410
Name: Marcel
Location: KE

Re: Pokec

Postby marcello » 04 Nov 2018 19:29

Predstavte si, že v tom nekonečnom množstve modelov som si skutočne niečo vybral!

Moji finalisti


Ale víťazom sa stáva...


Čo hovoríte na môj výber? Bola to úplne inštinktívna voľba, v momente keď som toto vozítko videl, v hlave mi prebleslo, že ho musím mať. Idem do toho, takéto obskúrnosti si u mňa na poličke nájdu miesto.

Return to “Rest room // Rest Room”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests