Page 1 of 7

KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 09 May 2013 20:00
by Jan Noga
Zdravím modeláři,
jsem tu nový a chtěl bych Vám představit svoji stavbu dnes již legendárního modelu KRAZ 255B od polské firmy Renova Model, v měřítku 1/25, doplněný o zdvojený protiletadlový kanón ZU-23-2 taktéž od polské firmy - Modelik. Už v době kdy jsem tuto stavbu plánoval, jsem věděl, že se finální podobou modelu budu chtít nějak odlišit od již postaveného. Rozhodně jsem nechtěl stavět vozidlo ČSLA/AČR, a rozhodně jsem nechtěl nechat valník prázdný, nebo na něj standardně umístit kanystry a sudy…po několika měsících gůglování padla volba na to, umístit na valník protiletadlový kanón ZU-23-2 (ona ta myšlenka ve skutečnosti prošla daleko větším vývojem…). Začal jsem tedy hledat jeho papírovou verzi. Bohužel, v době kdy jsem ji měl již doma, jsem ke své nelibosti zjistil, že tento nápad už měl jeden polský modelář,zklamalo, ale neodradilo mě to...
Při hledání fotodokumentace k oběma modelům se mi bohužel nepodařilo najít žádný snímek ZUčka umístěného na KRaZu, za to jsem ale našel kopu snímků kanónu na valníku ZiLa. Otázka tedy byla, může být ZUčko na KRaZovi? No jasně že jo, když to může být na ZiLu, zvládne to i KRaZ…
Tolik k úvodu, ještě snad zbývá odpovědět, proč nebude mít KRaZ označení ČSLA ? Protože jsem nikde nenašel žádnou zmínku, že by ZUčko bylo ve výzbroji ČSLA (a to si troufám říct, že tomuto jsem věnoval nejvíce času) jediná zmínka o ZU v naší armádě se váže k roku 2004: rusko-slovensko-český projekt modernizace ZU23-2 na verzi ZU23-2 M2 Vlara…Rozhodl jsem se tedy pro ruskou verzi vozidla…tak snad to nikomu nebude úplně proti srsti…
Do začátku si dovolím přihodit pár snímků (více jich je v galerii - model stavím již nějakou dobu, a nebudu Vás zahlcovat veškerým progresem...

Image Image Image Image Image Image Image Image

a úplně posledním příspěvkem, je základ motoru YMZ 238 Diesel, který je v současné době již skoro hotový, tak hned jak to podmínky a čas dovolí, udělám foto a report
Image
...prozatím uvítám vaše názory, připomínky a ve volném čase se tu budu porozhlížet...

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 09 May 2013 21:18
by serpens
Zatial to vypada velmi dobre, letmo som tuto stavbu sledoval aj u susedov. Je tam par veci, ktore sa daju vylepsit, ale mysim, ze mas v plane len taky lahsi tuning (dielov), takze to netreba nejak rozpytvavat. Akurat by som ti odporucil namiesto tych matic co pouzivas zohnat si matie od ivanta, to su uplne ina liga.

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 09 May 2013 21:29
by Jan Noga
Děkuji...tyto jsou polské od GPM, a máš pravdu že jsou takové nic moc...mám je napuštěné oboustranně vteřiňákem (myslím že jsem ten nápad četl kdysi tady). Na podvozku už je nechám, tam je sundávat nebudu a na motoru taky. Protože dle fotek hotových modelů které jsem viděl stejně nepůjdou moc vidět.
K tuningu modelu. Rozhodně neplánuju nějakou brutál patinu vozidla (30kg bláta na nárazníku a 3cm rzi na rámu), které stojí 30 let někde v muzeu, spíše bych chtěl vůz, který jezdí, je udržovaný (v rámci možnosti ruské armády :haha: ), ve finále bude oživený o figurku, kyblík, louži apod...tuning dílů. Je to moje první "přebarvovačka" tak se pouštím jen do toho, na co si troufám. Na druhou stranu si ale (zatím) nemyslím, že by se jednalo o nějak extra složitej model, jen je hodně členitej a zabere kopu času...
Co se týče Ivanta, tak si od něj jeho matice a šrouby určo koupím, ať jsou na těch nejviditelnějších částech modelu vidět ty hezčí... :wink:

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 09 May 2013 21:58
by Miso122
Tak vitaj a nech sa darí. Držím palce pri krazovi a dúfam v jeho úspešné dokončenie.
Off topic: A ešte jedna otázočka: Nemáš voľačo dočinenia s modelmi, ktoré vidal Paran s rawenom? Sú to modely vojenskej techniky v 1:100 a nejaké modely v 1:250.

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 09 May 2013 22:01
by Jan Noga
Děkuji...pokud to půjde jako doteď, tak by to mohlo vypadat k světu :big smile: jinak nene, s těma já nemám nic společného...

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 10 May 2013 18:22
by Roman
ahoj
na navijak skus namotat obuvnicku cvernu a mas pekne ocelove lano
tak sa mi zda ze aj kubanska armada pouziva takuto kombinaciu auta a kanonu.na vojenskej prehliadke take volaco islo.tusim to malo aj viacfarebny maskac a dorobene kovove zaluzie pred oknami.

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 10 May 2013 18:29
by Jan Noga
jojo máš pravdu, kubánská armáda jej má. Navíc, v poslední době byl KRaZ vidět hodně v televizi. Když Korejci dělali "tytyty" ,tak při záběrech z těch jejich vojenských přehlídek jely KRaZy a za kabinou měly umístěné tuším protiletadlové střely? :wink:
K navijáku, zavžuju z čeho to lano udělat. Napadla mě bavlnka potažená Herkulesem ??? Myslíte že je to reálné?

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 10 May 2013 19:05
by Roman
nasiel som ho,akurat tento ma na korbe delo
http://www.armorama.com/modules.php?op= ... 268&page=1
bavlnku vhodnej hrubky skus pouzit,musis si ju medzi prstami natrenymi herkulesom odchlpit a rychlo namotavat.skus najprv na necisto
na you tube su zabery z korejskej a kubanskej prehliadky na kraza. aj vietnamska armada ich ma , cele zelene z kruhovym vietnamskym znakom na dveroch,znovu je video na you tube

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 10 May 2013 19:12
by Jan Noga
tak o tom wietnamu jsem nevěděl :jawbone: jinak tohle bude čistokrevnej Ivan...už mám koupený i barvy ( i když mám pocit že u nich ten odstín zelené je stejně šumák, plácli tam vše co bylo jen trochu zelené a teklo rychleji než asfalt...)

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 /Renova Model + Modelik/ 1:25

Posted: 10 May 2013 19:30
by Roman
tu je videt na chvilu vietnamsky kraz
http://www.youtube.com/watch?v=YYSoSKHatX4
inak vietnamci maju teraz velmi dobre zbrane,kukni si video.