Page 1 of 8

Sd.Kfz. 250/3 - "Greif" /GPM/ 1:25

Posted: 28 Nov 2014 00:51
by Oliver
Ahojte priatelia.

Po dlhej odmlke sa vraciam späť na frontu. Z avizovaného Wespe nakoniec vzišlo niečo exotickejšie - Greif. Model a predloha sa mi veľmi páčila, pričom ma zaujala hlavne veľkosť, resp. malosť modelu - ono bude to teraz taký malý zlatík.
Plánujem čistostavbu, bez nejakých extrémnych prerábačiek. Keďže je takmer polovica akademického roku, stavba bude trvať zrejme niekoľko mesiacov. Pri troche šťastia do leta by z toho mohlo niečo konkrétne vzniknúť, takže držte palce. Niečo krátko o predlohe:
Edit: "V pořadí třetí verze polopásu nesla oficiální označení leichter Funkpanzerwagen (Sd.Kfz. 250/3) a šlo o radiový vůz zajišťující bezdrátové spojení mezi bojovými jednotkami, jejich velením i vzdušnou podporou. Tento stroj existoval celkem ve čtyřech provedeních lišících se konkrétní kombinací radiostanic. Použité radiové vybavení odpovídalo druhu jednotky, ke které byl radiovůz přidělen. Jednotlivá provedení byla označována římskou číslicí.

SdKfz 250/3 I nesl radiostanice typu Fu 12 a Fu.Spr.Ger. f. Tento stroj byl určen pro pozemní jednotky a to jak tankové tak i pěchotní. SdKfz 250/3 II byl vybaven stanicemi Fu 1, Fu 7 a Fu.Spr.Ger. f. Tento vůz zajišťoval spojení mezi pozemními jednotkami a letectvem. Také SdKfz 250/3 III sloužil ke koordinaci pozemních a vzdušných sil a používal zřejmě stanice typů Fu 8, Fu 4 a Fu.Spr.Ger. f. Poslední SdKfz 250/3 IV měl na palubě stanice Fu 8, Fu 5 a Fu.Spr.Ger. f a sloužil zřejmě jako štábní velitelské vozidlo. Někdy byla na palubě dokonce ještě přenosná radiostanice Torn-Fu. G. Dlužno podotknout, že někteří autoři uvádějí i jiné složení radiovýbavy jednotlivých variant vozu."
(Zdroj: http://www.panzernet.net)

Ako je určite známe, stroj používal sám Erwin Rommel a model zobrazuje práve jeho mašinu, ktorá mala označenie "Greif".
Šmikajda obsahuje 8 strán A4 s dielmi + 4 strany návodných kresieb. Stavba je už mnohokrát prezentovaná, takže o fotografie by nemala byť núdza. Takže snáď len, že dúfam, že sa mi podarí sa aspoň trochu priblížiť borcom, čo model už postavili.



Dlho som rozmýšľal čím začať stavbu. Chcel som trochu netradične, a preto som najprv uvažoval o kolesách. Vďaka Burtonovi budem mať vypálené niektoré diely laserom (týmto sa ti verejne pripomínam :haha: ), takže kolesá padli a začal som úplne netradične - interiérom. Ako prvé na rozohriatie padol pod ruky chladič a následne telo prevodovky.

Image Image Image Image

Po tých dvoch či koľko mesiacoch musím povedať,že som sa tešil až príde tento deň a ja začnem zas niečo lepiť. :victory:
Toľko asi na začiatok, pokračovanie nabudúce.

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 28 Nov 2014 12:27
by Paly
Samé lahôdky si vyberáš, ty si môj človek !!! :D

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 28 Nov 2014 14:02
by Štefan Húska
Nooo budem sledovat, daj si pozor na spoj vrchneho a spodneho dielu, to je klucove miesto, ja som greifa spackal tak dufam ze tebe sa podari.

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 28 Nov 2014 14:11
by sako1
Oliverova čistostavba...teším sa :victory:

btw, fotky by si mohol uploadovať rovno sem...
m.

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 28 Nov 2014 14:55
by Matej
tešííím sa.. :big smile: viem čo ťa čaká..a hotovy model bude stáť zato..

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 28 Nov 2014 21:45
by Oliver
Samé lahôdky si vyberáš, ty si môj človek !!! :D
Tak začal som pomerne neskoro lepiť a Vy Páni modelári ich už dávno máte hotové .. :big smile:
Nooo budem sledovat, daj si pozor na spoj vrchneho a spodneho dielu, to je klucove miesto, ja som greifa spackal tak dufam ze tebe sa podari.
Neboj, porobím to ako sa mi najlepšie bude dať. Vo všeobecnosti miesta podobného rázu sú veľmi dôležité úseky, pri ktorých treba veľmi opatrne pracovať.
Oliverova čistostavba...teším sa :victory:

btw, fotky by si mohol uploadovať rovno sem...
m.
Dúfam, že nesklamem. :P A fotky? Už je to taký môj zvyk dávať na sever. Mám tam takú moju malú galériu, takže ak náhodou sa mi niečo nebodaj stane s počítačom, aspoň časť bude zachránená. :big smile:
tešííím sa.. :big smile: viem čo ťa čaká..a hotovy model bude stáť zato..
Tvoju stavbu mám naštudovanú spredu dozadu a naopak aspoň 4x, zvládol si to vynikajúco. Chcel by som sa priblížiť tvojmu výsledku. :big smile:

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 28 Nov 2014 21:51
by Oliver
Dnes len veľmi stručne. Dorobil som prevodovku. Pri obšívke toho hnedého dielu sa mi vyskytla nemilá situácia. Obvodový diel bol kratší tak cca 1,5mm. Tak som tam vpichol niečo na zakrytie. Pre zatiaľ s tým už nič nebudem robiť, uvidíme keď to bude vo vani, ako a čo .. Tiež som rozpracoval postupne ten hybný mechanizmus kolies hnacích. Fotky prezradia viac.

Image Image Image Image

Páka je trošku mimo návodnej kresby, ale dajme tomu, že majú zaradenú trojku .. :haha:

Image Image

Najbližšie neviem čo pribudne. Som veľmi limitovaný, a tento postup je toho dôsledkom. Nemôžem robiť kostru, pretože čakám na laser od Burtona, rovnako kolesá nepohnem. Mal som chuť aj na motor dnes, no ten si nechám asi až na ďalší víkend, keď zas budem doma. Zajtra sa ešte pohrám s maličkosťami v oblasti šoférov.

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 28 Nov 2014 22:21
by Štefan Húska
Ta vrchna placka sa da v pohode skratit pretoze je väcsia tak si ju mohol pristrihnut a potom by ti to sedelo v pohode.

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 29 Nov 2014 18:29
by Roman
ahoj
ten hnedy diel je sedadlo/klakatko pre gulometcika.

Re: Sd.Kfz. 250/3 "Greif" /GPM/1:25

Posted: 29 Nov 2014 21:21
by Oliver
ahoj
ten hnedy diel je sedadlo/klakatko pre gulometcika.
.. tak to som vôbec netušil. Vidíš, zas som o niečo múdrejší. :big smile: