Page 1 of 1

San Salvador /free/ 1:96

Posted: 23 Dec 2014 00:16
by Miso122
Prichádzajú dlhé zimné večery, takže po veľmi dlhom čase( hádam aj 3/4 roka) sa púšťam do ďalšieho modelu. Mojím veľkým snom je raz zlepiť HMS Victory :big smile: ale dovtedy ešte veľa času prejde :) Teraz som si začal sčasti plniť sen, a to tým, že zlepím plachetnicu. Voľba padla na free model San Salvador, link na stiahnutie je niekde v sekcii stiahnuteľné modely tu na fóre. Model nevyzerá veľmi zložito, sám som zvedavý, ako sa s tým popasujem.

Trocha histórie:
San Salvador bola galeóna, vlajková loď bádateľa menom Juan Rodríguez Cabrillo. Mala dĺžku 30m, ponor 3m, kapacitu 200t nákladu. Viac tu: http://en.m.wikipedia.org/wiki/San_Salv ... lo's_ship)

Model:
Samotný model má 11 strán formátu letter(260x200mm). Z toho 1 stranu s plachtami, 1 stranu sťažňov(ktoré budem sústružiť z dreva), 1 stranu makiet lanovia a 2 strany kostry.

K stavbe:
Momentálne mi pod záťažou(180kg :bad smile: ) schne kostra podlepená herkulesom. Niekedy po Vianociach by som sa mohol dostať k zlepeniu samotnej kostry a následným pokračovaním v stavbe modelu.

Celé by to malo vyzerať nejako takto:

Image

Image

Sry za kvalitu photos, lepšie som nenašiel :-(

Re: San Salvador/free/1:96

Posted: 28 Dec 2014 17:01
by Jano 100
Čau Mišo,

tuná ju staval jeden američan:

http://www.papermodelers.com/forum/ship ... ybrid.html

Má to tam veľmi podrobne rozpísané a rozfotené :wink: Môžeš sa ním inšpirovať, ( hlavne až budeš robiť takeláž, pretože v návode je takeláž o ničom ).

Jano

Re: San Salvador/free/1:96

Posted: 28 Dec 2014 17:16
by Miso122
Vďaka za link :big smile: , určite si to pozriem a preštudujem.

Ohľadom takeláže: návod je ako píšeš o ničom, už som aj na internete pozeral čo a ako, našiel som jednu veľmi pekne spracovanú knihu o robení robení lanovia na modely plachetníc, tak to nejako skombinujem spolu s tou stavbou a uvidím ako to dopadne :)

Od zajtra by som už mal začať lepenie kostry (ak dovtedy úplne vyschcne :haha: )

Re: San Salvador/free/1:96

Posted: 29 Dec 2014 13:23
by Tomáš
Aj ja ti držím palce a som zvedavý ako ti to pôjde. Tá takeláž je fakt o ničom, skús to v každom prípade vylepšiť. Janove loďky môžu byť tiež pre teba inšpiráciou.

Re: San Salvador/free/1:96

Posted: 30 Dec 2014 13:41
by Miso122
Dnes som podlepené diely vytiahol spod záťaže. Prvú polhodinu všetko rovné ako pravítko, som celý spokojný že sa nič neskrútilo :) Potom som niekam na hodinu odbehol a keď sa vrátom, čo nevidím, všetko fest ohnuté do oblúka :-( , niektoré diely len trochu, no paluba až do polkruhu :beat plaster: Takže som všetko mierne navlhčil a dal naspäť pod záťaž. Dúfam, že sa to čoskoro vyrovná a budem môcť začať pracovať na kostre.

Re: San Salvador/free/1:96

Posted: 03 Jan 2015 19:08
by huvikseen
na toto som tiez zvedavy. mam to v archive v plane. ktoru verziu budes robit?

Re: San Salvador/free/1:96

Posted: 03 Jan 2015 19:13
by Miso122
Verziu V1, teda tu zlozitejsiu, je taka "normalnejsia"

Re: San Salvador /free/ 1:96

Posted: 04 Feb 2015 00:58
by Jano 100
Mišo, tu máš fotky z repliky. Má už hotový trup :wink:

http://jgsoto.smugmug.com/Boats

Jano

Re: San Salvador /free/ 1:96

Posted: 04 Feb 2015 21:31
by Miso122
To uz maju hotove tolko vela? Ked som to naposledy pozeral, tak mali hotovu akurat kostru.

Stavba aktualne stoji, mam vyrezany kyl, ostatne rebra sa skrutili a musim ich podlepit znova a iste okolnosti ako skola a lyzovacka ma k tomu nateraz nepustia, pocas jarnych prazdnin (tusim o dva tyzdne) by som sa mal zacat naplno venovat modelarstvu.