Page 1 of 13

Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96 HOTOVO

Posted: 16 Mar 2016 22:49
by Jano 100
Kde bolo - vo Švédsku bolo....

...sa v roku 1693 rozhodlo konzorcium 15 lodiarov postaviť ďalšiu loď pre účely obchodu s Portugalskom, bežným v tejto dobe. V roku 1694 bola fluita Anna Maria, jedna z väčších predstaviteľov svojho typu, spustená na vodu. Začala vyvážať meď, železo a drevo a dovážať soľ a víno z Portugalska. Takto to fungovalo až do zimy 1708/1709.
Vtedy bola zima nezvyčajne tuhá, a Anna Maria, smerujúca do Lisabonu, ostala zamrznutá v prístave Dalaro spolu s niekoľkými ďalšími loďami. Posádka, s výnimkou piatich ľudí, ktorí mali strážiť loď, bola poslaná domov. Strážiť loď bola riadna nuda, posádka Anny Marie sa 6 februára 1609 napapkala, zohriala - pravdepodobne mali aj návštevu z okolitých uviaznutých lodí, tlejúce zvyšky ohňa prihádzali popolom, a odišli do miestnej krčmy pokračovať v zabíjaní nudy. O chvíľu bolo počuť výkriky: " Anna Maria horí" !
Nešťastná loď zhorela na korme až po vodorysku a potom sa potopila pod ľad. Ostalo z nej toto:



V druhej polovici 20 storočia sa o vrak začali zaujímať amatérski potápači, na základe rozmerov a nákladu bol vrak identifikovaný. Takisto o požiari a nasledovnom súde a rozsudku sa dochovali záznamy.
Fluita bola rozšíreným typom v danej dobe, existuje viacero výkresov, pohľadov, záznamov a v neposlednom rade vrakov, ktoré umožnujú rekonštrukciu.
Plány mám z internetu, mierka sa stanovila ľahko, trebalo len trochu rátať, miera v rekonštrukcii bola daná v Amsterdamských stopách.

Ako začať? najlepšie od začiatku :bad smile: takže kostrou, roztriediť rebrorysky, podlepiť, vyrezať a výsledok tu:



Otvory sú pripravené pre výstuže.
po zložení:


Ako ste si všimli, chýbali dve rebrá, ktoré som musel dokresliť. Potom som kostru vystužil štyrmi drevenými tyčami. Teraz sa to nepokriví a je to pevné. Toť výsledok.



A môžem pokračovať ďalej palubami a horizontálnymi rebrami :wink:

Jano

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 17 Mar 2016 06:44
by maaaslo
Niekto tusim spominal malu pauzu...
Fajne ti to ide.

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 17 Mar 2016 16:12
by Roman
aku odmenu dostali namornici za podpalenie lode od vtedajsieho sudu?

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 18 Mar 2016 08:09
by Jano 100
Maaaslo: Vdaka :wink: Ako som spomínal, chuť by bola, a aj je, ale za mesiac - dva už bude času pramálo....nastane podobná situácia ako pri San Salvadore.

Roman: to sa vie celkom presne, súdne záznamy sa dochovali. Prví traja, ktorí opustili loď, dostali štyri dni v base o chlebe a vode, dvaja, ktorí opustili loď poslední, dostali osem dní. Celkom mierny rozsudok vzhľadom na to, že loď aj s nákladom šla ku dnu, ale ako námorníci si už asi neškrtli :bad smile: .
A to sa ju nemohli ani pokúsiť zahasiť, naokolo bol samý ľad :bad smile:

Jano

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 31 May 2016 22:01
by Jano 100
Zdravím všetkých.

Problémy sa objavili, prejavili ( odišla práčka, kosačka a notebook nám dal naveky zbohom :devil: a ešte aj bycikel sa mi rozsypal :beat plaster: ) a odišli. Na základe tých pár výkresov, čo som si stihol vytlačiť, som sa ale mohol pustiť do trupu. Takže pekne po poriadku.

- horizontálne výstuhy trupu z kartónu



- výbrus kostry ( šmirgeľ č. 60 )



- paluby. Po nalepení som paluby dobrúsil s kostrou a natrel matným bezfarebným lakom.



- prvá vrstva spodnej časti obšívky z paterokartónu ( dve výkresy zlepené dokopy )



Nasledovala druhá vrstva obšívky z pásikov výkresu širokých 5 mm krížom cez prvú ( horizontálne ) druhú vrstvu som nefotil. Potom nasledovala tretia vrstva obšívky a nalepenie hornej časti obšívky z 1 mm paterokartónu. Horná vrstva pozostávala zo štyroch častí, na tých biednych fotkách je to vidno. Zaoblenie na korme som lepil po kúskoch. Celok sa prebrúsil.



Nasledovala štvrtá časť obšívky zo 4 mm širokých prúžkov paterokartónu.



- nasledoval výbrus, jemné pretmelenie ( obyčajný tmel na drevo ) a z novu výbrus. Toť výsledok.



- rozkreslenie strieľní



- polep vnútra fóliami - použil som šablónu, polep som orobil páskami fólie a vytunil, vnútro som rozdelil na tri kusy a vlepil do lode. Takto vyzerá model dnes.



Bude nasledovať vonkajšia časť obšívky. Najprv klinkerový vrch a potom polep tapetami. Ešte sám neviem, ako na tie krivule na korme, ale dačo vymyslím :wink:

Jano

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 06 Jun 2016 22:21
by group b
tahle část stavby mě vždy fascinuje, jak vezmeš kostru dinosaura, potáhneš to papírem a vznikne loď. Nádhera.

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 12 Jun 2016 14:57
by Jano 100
group b : mňa to fascinuje tiež, pretože nikdy neviem, či sa mi to podarí. Hlavne s tou kormou som sa natrápil. A ono to zatiaľ vždy vyšlo.... :bad smile:

Teraz ma napadlo, že vlákno som síce začal, ale o tom, ako by táto loď mala vyzerať, zatiaľ nepadol ani obrázok. To je ona:



Pár obrázkov fluít:



A ten prvý je vlastne aj odpoveď na to, prečo je tá klinkerová obšívka, ktorú vám ukážem na nasledujúcich obrázkoch, červená. V plánoch nieje žiadny farebný popis, takže sa orientujem podľa toho, čo kde nájdem. Daný obrázok je z diorámy prístavu Texel zo 17. storočia.

Narezal som si pásiky paterokartónu z dvoch výkresov zlepených dokopy, široké 2,5 mm, výsledná klinkerová obšívka ( to znamená dosky cez seba, nie na zraz ) má 2 mm.



Potom som to natrel podľa spomínaného obrázku na červeno. Pridal som prvú pozdĺžnu výstuhu a kus obšívky, aby to vyniklo.



Teraz môžem pokračovať v lepení obšívky z fólie. Ďalší postup čoskoro.

Jano

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 13 Jun 2016 09:11
by maaaslo
Ide ti to pekne, ale tvary sa mi vobec nelubia. Take divne je to. To nieje tvojim spracovanim, je to tym, ako tu lod navrhli.... Taky hnusny banan... Lol

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 13 Jun 2016 10:46
by Jano 100
maaaslo: zatiaľ to tak vyzerá, mladší synátor mi povedal, že to vyzerá ako stredoveký tanker :bad smile: Podobnosti by tu boli... Počkaj si, až o chvíľu loď dostane kýl a dorobí sa galion, bude to iné kafe. Ináč na papermodelers.com pôsobí Ab Hoving, špecialista na Holandské staviteľstvo lodí a autor zopár kníh, napísal mi, že Anna Maria nebola fluita, ale hagboat, resp. hekboot, čo bola varianta medzi pinasou a fluitou, kde korma bola širšia a nebola tam takáto " vypuklina ", takže loď asi vyzerala celkom ináč. Prišli na to nedávno, počas štúdia historických záznamov. Ale pretože skoro celá korma chýba ( ja som sa dočítal, že zhorela po vodorysku, Hoving mi napísal, že bola zničená výbuchom strelného prachu ), sú to stále len teórie a loď postavím podľa plánov.

Jano

Re: Anna Maria 1694 ( Jano100 ), 1:96

Posted: 13 Jun 2016 21:33
by group b
typ středověký tanker je super :wink: