Stíhač tanků Jagdpanther bývá označován jako nejlepší zbraň svého druhu v 2. sv. válce. Jeho 88 mm protitankový kanon PaK 43 L/71 dokázal s převahou rozdrtit kterýkoli spojenecký tank, až na vzdálenosti kolem 3 km. Obranou proti tomuto monstru bylo hlavně letectvo. Podvozek byl využit osvědčený Pantherův, na němž byla instalována nástavba se zkosenými boky, kterážto lépe chránila před střelami. Naštěstí se tento stíhač zjevil na válečné scéně příliš pozdě a s počtem kolem 400 vyrobených kusů již nemohl zvrátit výsledek války - porážku Německa.
V podání vydavatelství GPM dostáváme na stůl kvalitně zpracovaný model - sice detailností a přesností malinko zaostává za Halinského modely techniky, avšak zpracováním provozního opotřebení a kamufláže (zvláště tlačený arch s zimmeritem nutno zmínit) jej možná i překonává. Lepení modelu jsem si až na pár chyb, které ještě zmíním, docela příjemně užíval. Hotovou mám v současné době podstatnou část modelu, bude následovat ladění různých detailů, osazování pásy a kompletace. Nyní si račte prohlédnout pár informativních fotek ze stavby
:Obal:

Vana. Stáčení těch trubiček a instalace dovnitř byla vcelku frustrující práce, kromě toho, že jsou kratší, jsem při pokusu mít pojezdová kola nasouvací na špejli dovnitř torzní tyče = trubičky zjistil, že nesedí otvory na obšívce a vnitřku. Nicméně uspokojivě zvládnuto:


Vnitřek. V návodových kresbách chybí přesné umístění těch podlážek po stranách, jinak bez problémů:


Zadek. Lepení těch zahnutí výfuků je tedy pořádná fuška, sledoval jsem, že nejen já s tím měl problémy. Hevery jsem spatlal rovnou dva, mám dva výtisky a byl jsem nějak při chuti:


Přední pancíř, trošku tvarovací námaha toho zaobleného okolí saukopf, jinak bez problémů:

Střecha, docela výživná součást, spousta detailů, pantíky atd. Škoda jen, že chybí periskopy (možná dodělám), dále vpředu vpravo ta obruba za pozorovacím otvorem, tu jsem dodělal, stejně jako válečky pro jeřáb:


Dekl nad motorem, součást ještě výživnější, zvláště pantíky, zvládnuto improvizací s pomocí bužírky z drátku. Škoda, že chybí háčky u ventilátorů, ale aspoň jsou tam pro ně vyznačeny čárky k umístění. Dále škoda, že GPM nemá v nabídce lepty - mřížky nad ventilátory, jako u modelu Jagdtigera. V neposlední řadě je zde také nutno zkritizovat místy nelogickou kamufláž, ale toho si všimne jen málokdo:


Motor+okolí, zde vše OK, jen se netěším na tvarování a aplikaci různého potrubí:


Výzbroj - samotná hlaveň v pohodě, avšak rozřezané elementy toho uchycení dávají tušit problémy - ještě se jim budu věnovat podrobně příště. Model taky neobsahuje sedačku střelce a pořádný zaměřovač a závěr hlavně je totálně zmršen, nutná velká improvizace:


Kolečka+závěsy. Vcelku pohodová práce díky laserovým dílkům pojezdových koleček - chyba: jsou pěkná jen z viditelné strany, vnitřky nesedí přesně. Dále závěsy jsou zpracované poněkud mimózně, tam jsem něco přidal, kvůli snazší kompletaci, ještě to příště lépe vysvětlím:



Náboje, tam jsem přidal límec a špičku zpracoval ze špejle. Taky jsem se u tohoto pěkně rozčílil - jsem zvyklý po slepení všechno lakovat lakem na vlasy a špičky nábojů barvený černým fixem na cd-čka přitom začaly pouštět barvu, proto ty fleky. Na poslední fotce tuning - využil jsem řetízek z nabídky GPM u držáku náhradních článků pásů, nutno ještě dodělat zbývajících 11
:

Toť zatím vše, příště se budu věnovat kompletaci a podrobnějšímu rozebrání jednotlivých součástí, pěkný den přeji
.
Ale vysledok tvojej prace je silno pozeratelny. Uzasne spracovane detaily a kvalitna retus.

Tiez sa tesim na kompletizaciu.



