TEST UPGRADE FORA
LINK NA VLAKNO TOŤ

Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96 - HOTOVO

Moderator: Fito

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96 - HOTOVO

Postby Jano 100 » 01 Jan 2015 17:54

Ako som sľúbil, tak aj plním - pustil som sa do jednej z najznámejších lodí sveta.
Santa Mariu nejak zvlášť predstavovať netreba, kto chce vedieť viac, nájde o nej na nete informácií spústa. Papierový model vydal aj Shipyard, aj Maly Modelarz, avšak tieto ma nelákajú, tak si spravím vlastný :bad smile:
Pri hľadaní podkladov na Kolumbovské lode som natrafil na plány Santa Marie od Modelarstwa Okretoweho ( nie sú to ich vlastné výtvory, prevzali ich zo série kníh Anatomy of the ship ). Tu je odkaz:

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=44

Takto by mala podľa týchto plánov loď vyzerať:



Tak som si ich upravil na mierku 1:96 vytlačil, a začal som kostriť. A vidíťe správne, zasa som použil vlnkový kartón :victory: A ako na potvoru, v plánoch je chyba - paluby nemajú priehyb, tak som si ho musel pomocou šablóny vytvoriť. Os schla pod záťažou, rebierka nie, a nič mi nepokrivilo, netreba tam dávať hromadu lepidla. Osové rebro som upravil tak, aby priečky nebolo vidno. K dnešnému dňu je hlavná kostra vyrezaná a nasucho poskladaná. Teraz ju z každej strany prestrelím drevenými tyčami, zlepím napevno a vystužím hromadou horizontálnych rebierok. Schnutie pôjde rýchlo, radiátor je teraz môj najlepší kamarát :wink:

Jano

Last edited by Jano 100 on 01 May 2015 20:54, edited 1 time in total.
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Miso122 | 28
Posts: 352
Name: Michal
Location: Jaslovské Bohunice

Re: Santa Maria 1492 / Jano 100 / 1:96

Postby Miso122 » 01 Jan 2015 19:40

Ako vždy, čakám perfektne zlepenú a detailnú plachetnicu, držím palce :)

Ohľadom materiálu, tu by mala byť dosť podrobná knižka o Columbových lodiach http://www.libramar.net/news/the_ships_ ... -02-03-853
Na stole: San Salvador
Hotovo: Nautilus, Michalská veža, Kaiten-1,...

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 / Jano 100 / 1:96

Postby Jano 100 » 01 Jan 2015 20:37

Mišo, mám. Práve preto som sa zmienil, že si ich časopis vypožičal z danej knihy. Ale plány, ktoré sa dajú stiahnuť, sú pohodlnejšie ako v knihe - tu je to všetko pekne pokope :wink:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Tomáš | 53
Posts: 270
Name: Tomáš
Location: V. Kapušany

Re: Santa Maria 1492 / Jano 100 / 1:96

Postby Tomáš » 02 Jan 2015 10:51

Super! Budeš mať peknú trojku. Tie plány sú na prvý pohľad veľmi dobé. Je málo modelárov, čo používa vlnitý kartón, ale tebe toto vyhovuje asi najviac.
To zadné svetlo je také divné, ale to potom asi urobíš tvoju verziu. Držím ti palce!

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 / Jano 100 / 1:96

Postby Jano 100 » 07 Jan 2015 12:23

Díky Tomáš. K svetlu je ešte ďaleko..... :bad smile:

Loď som vystužil dvomi drevenými tyčami o priemere 4 mm



Vlepil hromadu pozdĺžnych rebierok



A pripravil paluby, ktoré dnes nalepím :victory:



Povrchovku palúb budem robiť osobitne na výkres, ktorý potom nalepím. Bude nasledovať výbrus šmirgľom o zrnitosti 60.
Už to začína chytať kontúry :victory:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
group b | --
2K+
Posts: 2078
Name: Tomáš

Re: Santa Maria 1492 / Jano 100 / 1:96

Postby group b » 11 Jan 2015 00:47

Vždy když s nějakým trupem začínáte, nevěřícně kroutím hlavou, že by z toho mohlo nakonec něco být. A pak koukám na výsledek a kroutím ještě víc, jací jste to umělci.
Tak jedině přání, ať se daří, protože pak mi laici se máme kam vracet , k pokoukání na parádní modelařinu.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 / Jano 100 / 1:96

Postby Jano 100 » 19 Jan 2015 22:44

Tomáši, vďaka :wink:

Paluby sú vyrobené a nalepené, a kostrička vybrúsená šmirgľom č. 60 :victory: Viem, ešte to teraz vyzerá nepekne ( nechcel som povedať hnusne :bad smile: ), ako vždy sa s kostrou nebabrem, ale o chvíľu nalepím obšívku, a už to bude kukateľné.

Jano


Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
iconmaster | 37
Last man standing
Posts: 7647
Name: Peter Jankovič
Location: Želiezovce
Contact:

Re: Santa Maria 1492 / Jano 100 / 1:96

Postby iconmaster » 19 Jan 2015 23:21

Neviem ako ostatni, ale ja si praveze rad kuknem taketo "zakulisne detaily". Len tak dalej :wink:

User avatar
Jano 100 | 56
Pán plachetníc
Posts: 1520
Name: Jano
Location: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Jano 100 » 04 Feb 2015 00:22

Prvá vrstva spodnej časti obšívky nalepená, nasledoval výbrus a natretie duvilaxom. Pripomínam, že bočnice budem lepiť po dokončení spodnej časti obšívky z jedného alebo dvoch kusov.
Práve som dokončil aj druhú časť, ale z toho fotky až zajtra. Pre zvedavých na začiatku fotky ako to robím :P

Jano


Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

User avatar
Tomáš | 53
Posts: 270
Name: Tomáš
Location: V. Kapušany

Re: Santa Maria 1492 /Jano 100/ 1:96

Postby Tomáš » 04 Feb 2015 10:16

Je to veľmi jednoduché a efektné, síce trošku neotesané, ale brúsenie tomu pomôže. Pôjde na to už priamo fólia, alebo bude eśte jedna vrstva papiera?

Return to “Námorná technika // Watercrafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests